Jak kupić rower? cz.1

Wakacje trwają w najlepsze, a jak tam Twoja forma? Jeździsz na rowerowe wycieczki? 😉 Jeżeli jeszcze nie masz roweru bądź rozważasz zakup nowego, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Radzimy w nim, jak kupić rower.

  1. Do jakiej jazdy?
Zatem chcesz zacząć jeździć rowerem? Świetnie! Pytanie, GDZIE będziesz jeździć. Czy będzie to rower, którym chcesz dojeżdżać do pracy, wehikuł na krótkie, weekendowe wypady, a może wypasiony sprzęt, na którym będziesz szaleć w terenie? Nim przystąpisz do zakupu, musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jako wskazówkę umieszczamy poniżej cztery najczęściej wybierane typy rowerów:

Rower miejski


Rower miejski, czyli tzw. "holender", jest doskonały do poruszania się w mieście, zwrotny, aczkolwiek nie nadaje się do rozwijania większych prędkości. Jest specjalnie wyprofilowany pod potrzeby rowerzysty poruszającego się po równym terenie - umożliwia zachowanie prostej sylwetki podczas jazdy oraz swobodne ułożenie rąk na kierownicy. Kierownica wygięta "w jaskółkę" zapewnia lepszą widoczność w tyle i po bokach. W rowerach miejskich stawia się przede wszystkim na komfort jazdy, toteż może się zdarzyć, że rower nie będzie należał do lekkich.

Rower trekkingowy / turystyczny



Rower trekkingowy łączy w sobie cechy "górala" i "szosówki', dedykowany jest do turystyki rowerowej. Porządny rower trekkingowy wyposażony jest w elementy ułatwiające podróżowanie: bagażnik, uchwyty do zamocowania sakw, amortyzator w przednim widelcu, błotniki, oświetlenie dynamo oraz duże koła (najczęściej o rozmiarze 28" lub 29") i opony z odpowiednio wąskim i gładkim bieżnikiem. Zaletą roweru turystycznego jest wygoda oraz uniwersalność - nada się zarówno do jazdy po asfalcie, jak i po leśnych, szutrowych drogach. 

Rower crossowy




Rower crossowy świetnie nadaje się do przejażdżek poza miastem. Jest bardzo podobny do roweru trekkingowego - można się pokusić o stwierdzenie, że jest do rower turystyczny bez dodatków. 😉 Mniejsza liczba akcesoriów oznacza niższą wagę (w zależności od modelu!), jednak są to rowery solidne i trwałe, przystosowane do jazdy w niemal każdym terenie.

Rower górski



Rower górski (MTB) to sprzęt na najbardziej wymagające, trudne trasy. Charakterystyczne są stosunkowo małe koła 26-calowe o szerokich, grubych oponach z wyraźnym bieżnikiem, przerzutki  (najczęściej spotyka się kasety dziesięciorzędowe) oraz nisko osadzona rama. Wyposażony jest w mocne hamulce oraz amortyzatory zapewniające komfort jazdy. Dobry rower górski pozwala swobodnie kontrolować tempo jazdy bez względu na rodzaj terenu.  

W następnych częściach: Gdzie kupić rower? oraz Tani czy dobry?