Skarby Ziemi Cedyńskiej z Cedyńskim Klubem Rowerowym

W niedzielę miłośnicy dwóch kółek mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce "Skarby Ziemi Cedyńskiej z Cedyńskim Klubem Rowerowym". Nasze spotkanie rozpoczęliśmy pod Muzeum Regionalnym w Cedyni, gdzie o godzinie 10:00 pełni energii wyruszyliśmy w trasę.

Pierwszym przystankiem była zabytkowa wieża widokowa w Cedyni. Ta 14-metrowa konstrukcja, zaprojektowana przez cedyńskiego mistrza budowlanego Krügera, oferuje niepowtarzalne widoki na okoliczne tereny. Historia wieży, od jej budowy po przetrwanie dwóch wojen światowych, wzbogaciła naszą wycieczkę o dodatkowe, fascynujące fakty.

Zaraz po tym odwiedziliśmy grodzisko słowiańskie w Cedyni, będące śladem kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza. W tym historycznym miejscu uroczyście przyjęliśmy nowego członka klubu, Marka Kurpla. Nagranie z tej uroczystej chwili dostępne jest pod linkiem: https://youtu.be/FdBqt-KzFwQ

Marek od teraz w naszych barwach będzie dzielnie pokonywał wszystkie górki, nieustraszenie eksplorował nowe trasy rowerowe i godnie reprezentował Cedyński Klub Rowerowy. Witamy w naszym gronie!

Następnie odwiedziliśmy prywatne muzeum etnograficzne Pana Zbigniewa Bogdanowicza. To miejsce pełne niezwykłych, kamiennych eksponatów. 



Opowieści Pana Bogdanowicza przeniosły nas w przeszłość, pokazując bogatą historię i kulturę naszego regionu. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można spotkać się z tak bogatą kolekcją kamiennych żaren, wykorzystywanych w młynach czy celulozowniach.


Stamtąd ruszyliśmy do Lubiechowa Dolnego, mijając po drodze Żuławy Cedyńskie i widok na Rezerwat Bielinek. Później odwiedziliśmy Lubiechów Górny, by zobaczyć niezwykłą szachownicę przy kościele. Ta tajemnicza pozostałość po Zakonie Templariuszy, znana z opowieści o Panu Samochodziku, dodała naszej wycieczce nuty zagadkowości i historii.


Potem udaliśmy się do Czachowa, gdzie mieliśmy przyjemność być oprowadzani przez Panią Barbarę Sobiś. Pani Barbara bardzo ciekawie opowiadała o freskach zdobiących ściany kościoła oraz o historii Czachowa.

Podzieliła się z nami również fascynującą opowieścią o cudownie odnalezionym aniołku z czachowskiego kościoła. Freski, pełne symboli i historii, fascynują i skłaniają do refleksji nad średniowiecznymi tajemnicami. Polecamy odwiedzić to miejsce!

Kolejnym punktem naszej trasy było Jezioro Orzechów, nad którym wznosi się Wzgórze Waldensów. Samotne drzewo na szczycie wzgórza skrywa historię Waldensów, zaś kapliczka jest podziękowaniem za cudowne ocalenie Ali. Opowieści o tych smutnych wydarzeniach były bardzo poruszające. Niestety, ze względu na rosnące uprawy obecnie nie można dostać się pod samą kapliczkę, jednak będzie to możliwe już po żniwach.

Następnie odwiedziliśmy Stację Klępicz, gdzie czekały już na nas pyszne kiełbaski upieczone na grillu. Świętowaliśmy również imieniny Pani Jolanty - nasze odwiedziny były pełne wzruszenia, przyjaznej atmosfery i śmiechu.

Wszyscy odpoczęli przed drogą powrotną, zjedli kiełbaski i ciasto, zawiązały się również nowe znajomości. Niezmiernie miło było spędzić czas w tym miejscu!


Był to również czas, by wspomnieć o zbiórce plastikowych nakrętek - razem zapełniliśmy już 11 serc, a teraz dążymy do zapełnienia 12. serca dla Julii!

W drodze powrotnej zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy niedawno postawionej atrakcji w Golicach, jaką jest figura wołu. Wysłuchaliśmy również legendy o tym, jak wilki zostały posądzone o zabicie wołu w Golicach.


Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Barbary Sobiś, dla Pani Jolanty Kurpiel oraz dla Pana Zbigniewa Bogdanowicza za szczególny wkład włożony w rozwój historyczny, kulturalny i społeczny Ziemi Cedyńskiej. Wasze działania są świadectwem, które już na zawsze zapisze się w kartach historii naszych okolic!

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce, za Wasze uśmiechy i wspólnie spędzone na rowerach chwile. Mamy nadzieję, że zobaczymy się z Wami na kolejnych wycieczkach z Cedyńskim Klubem Rowerowym! 🚴‍♂️❤️


Zdjęcia: