Przejdź do głównej zawartości

Wczoraj Tłusty Czwartek, a dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy!

W tym roku przypadł nam prawdziwie łakomy tydzień! Dopiero co skończyliśmy się objadać pączkami w Tłusty Czwartek, a już następnego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Święto należy święcić, więc nie czuj wyrzutów sumienia i wybierz się do ulubionej pizzerii lub przygotuj domową pizzę! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się historii pizzy oraz zdradzimy Ci, jak można cieszyć się jej smakiem bez obaw o przyrost zbędnych kalorii.

Parę słów o historii pizzy...

Nazwa tej wspaniałej potrawy wywodzi się od łacińskiego słowa picea - placek mączny. Pierwsza pizza była wypiekana w starożytnej Grecji, Rzymie, a nawet Egipcie i wyglądała nieco inaczej, niż współczesna, albowiem była spożywana z dodatkiem ryb lub smalcu. Pizza, jaką znamy obecnie, powstała około XIX wieku za sprawą włoskiej królowej Małgorzaty Sałabudzkiej. Nazwana na cześć królowej pizza margherita symbolizuje swoimi składnikami trzy kolory włoskiej flagi: czerwony sos pomidorowy, biały ser mozzarella i zielone liście bazylii.

Czy wiesz, że istniała również polska wersja pizzy? Pojawiła się w naszym kraju przed II wojną światową i była wykonana z ciasta drożdżowego, podawana z ziemniakami i suszonymi grzybami

Dlaczego kochamy pizzę?

Margherita, capricciosa, a może pepperoni? Rodzajów pizzy jest naprawdę sporo, a to dzięki uniwersalności tego dania, mającymi korzenie w kuchni śródziemnomorskiej. Chrupiący placek i aromatyczny sos pomidorowy łączą się z mnogością dodatków, dając szerokie pole możliwości. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Kolejną zaletą pizzy jest łatwość i szybkość przygotowania. Co więcej, ciasto na pizzę można zamrozić, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu na przyszłe okazje. Należy tylko pamiętać o jego właściwym przechowywaniu - w szczelnym opakowaniu lub w folii spożywczej, cienko posmarowane oliwą.

Kilka ciekawostek o pizzy

Jako że pizza jest daniem nie tylko smacznym, ale i popularnym, nie brakuje sensacji i rekordów z nią związanych. Z okazji jej święta zestawiliśmy garść najciekawszych informacji:

  • uważa się, że pierwsze pizzerie powstały w Neapolu w XVIII wieku i oferowały placki z bazylią, serem i sosem marinara,
  • natomiast w Polsce pierwsza pizzeria pojawiła się w Warszawie w latach 50-tych XX wieku,
  • za najpopularniejszą pizzę uznaje się pepperoni,
  • zaś największe roczne spożycie pizzy - 5kg na osobę - odnotowano nie we Włoszech, a... w Norwegii,
  • najdłuższa pizza świata mierzyła prawie 2 km i powstała w Fontanie (Kalifornia, USA),
  • najdroższa pizza na świecie to Pizza Ludwika XIII -  kosztuje około 12 tysięcy dolarów i jest podawana m.in. z 3 rodzajami kawioru, mozzarellą z mleka bizona i norweskim homarem,
  • szacuje się, że aż 73% Polaków zamawia pizzę przynajmniej raz w miesiącu
  • rekordzistą w najszybszym jedzeniu pizzy jest Filipińczyk Kevin Medin - 30-centymetrowy placek pochłania w 32,28 s!

Czy pizza jest zdrowa?

Jedząc pizzę pewnie nie raz zastanawiało Cię, czy zalicza się ją do kategorii fastfoodów. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielkości porcjigrubości ciasta oraz umieszczonych na nim dodatków. Zwykła pizza z niewielką ilością składników ma około 200-300 kcal na 100 g. Do najbardziej kalorycznych dodatków zaliczany jest ser - im więcej jego rodzajów będzie w pizzy, tym bardziej będzie ona tucząca.

Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne, wbrew pozorom pizza ma ich niemało! Jej podstawowy składnik, sos pomidorowy, stanowi źródło witaminy A, potasu likopenu, który ma działanie przeciwnowotworowe i jest najlepiej przyswajany przez organizm w postaci przetworzonych pomidorów, podanych z oliwą. Więcej o prozdrowotnych właściwościach likopenu można przeczytać w International Journal of Cancer oraz International Journal od Nutrition, Pharmacology, Neurogical Diseases. Z kolei ser, choć tuczący, zawiera witaminy z grupy B, zaś niepozorna cebula nie tylko dostarcza chrom, potas i witaminę C, ale też pomaga obniżyć ciśnienie oraz poziom cholesterolu.

Okazuje się więc, że pizza wcale nie musi być wyłącznie niezdrową przekąską. Jedzona z umiarem z pewnością nie poskutkuje negatywnymi konsekwencjami. Należy pamiętać o rozsądnym dobieraniu składników i unikaniu mrożonych "gotowców" - taka pizza nie ma wartości odżywczych!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jeśli jednak obawiasz się, że od jedzenia pizzy przybędzie Ci kilka zbędnych kilogramów, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Wystarczy, że zrównoważysz liczbę przyswojonych kalorii odpowiednią aktywnością fizyczną! Zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie, ale i ruch, a jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów, by utrzymać dobrą kondycję

Przyjaźń z rowerem owocuje szerokim pakietem korzyści dla Twojego zdrowia: spalasz kalorie, wzmacniasz mięśnie, poprawiasz samopoczucie i kondycję sercowo-mięśniową oraz redukujesz stres. Już godzina jazdy spokojnym, umiarkowanym tempem pomoże Ci stracić 400-600 kcal, a przy okazji możesz zwiedzać świat z zupełnie innej perspektywy!

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym cyklistą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, zachęcamy Cię gorąco do wsiadania na rower i odkrywania wielu możliwości, jakie otwiera przed Tobą ten sport! Zapraszamy również do udziału w naszych rajdach, o których będziemy informować na naszym Facebooku - koniecznie nas zaobserwuj, by nie przegapić nowości!

Pozostaje nam więc życzyć Wam smacznego - podzielcie się w komentarzach, jaka jest Wasza ulubiona pizza!

Komentarze