Przejdź do głównej zawartości

Dzień Dinozaura - kilka ciekawostek o dinozaurach

Czy wiecie, że 26.02 w Polsce przypada Dzień Dinozaura? Choć większość dinozaurów wyginęła miliony lat temu, niektóre z nich, tzw. teropody, przetrwały do dziś pod postacią... ptaków. Niełatwo sobie wyobrazić, że poczciwe kury, zabawnie kołyszące się kaczki czy wesoło ćwierkające wróbelki są potomkami potężnych tyranozaurów i drapieżnych welociraptorów! 

Nazwę dinozaur wymyślił w 1842 roku naukowiec, Richard Owen, łącząc dwa greckie słowa: deinos - potężny, straszny i sauros - jaszczurka. Jest to pojęcie uniwersalne, opisujące pradawnych przodków wielu znanych nam dziś zwierząt: krokodyli i wcześniej wspomnianych ptaków, a także  jaszczurek, węży oraz żółwi.

Dinozaury występowały na wszystkich współczesnych kontynentach, a niektóre, np. spinozaur, świetnie sobie radziły również w wodzie. Największymi dinozaurami były zauropody, mierzące nawet 60 m długości i ważące ponad 100 ton. Były to największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek chodziły na Ziemi! Jednak nie wszystkie dinozaury były ogromne - przykładowo, kompsognaty rozmiarami były zbliżone do współczesnych indyków.

Nie wiadomo, jak długo mogły żyć poszczególne dinozaury, jednak szacuje się, że niektóre dożywały sędziwego wieku 200 lat. Cała era dinozaurów trwała około 165 milionów lat - to ponad 64 razy dłużej, niż my (2,5 miliona lat)! Z ich zniknięciem związanych jest kilka teorii, jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną zagłady dinozaurów była ogromna asteroida, która zderzyła się z Ziemią. Na skutek kolizji o mocy większej, niż wybuch 2 milionów bomb atomowych, Ziemia pogrążyła się w mroku na długi czas, co spowodowało masowe wymieranie dinozaurów.

Choć paleontolodzy od lat szukają informacji na temat tych niezwykłych gadów, wciąż są one dla nas tajemnicą. Mimo to fascynacja dinozaurami nie ustaje, szczególnie wśród najmłodszych! Jednym z miejsc, gdzie można zapoznać się z ich historią jest Park Dinozaurów Nowiny Wielkie. Leśna ścieżka edukacyjna wiedzie wśród naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów. My również stanęliśmy z nimi oko w oko! Zdjęcia z naszego spotkania z dinozaurami można obejrzeć w albumie na naszym Facebooku. Bardzo dobrze wspominamy tę wycieczkę, każdy znalazł dla siebie coś interesującego, wyjechaliśmy stamtąd zadowoleni i bogatsi w wiedzę o początkach naszego świata!

Komentarze